Baňkování


Historie:

Baňkování je tradiční metoda z Číny. První zmínky o masáži pomocí Baněk bylo zaznamenáno už ve staré Mezopotámii a to přesněji 3300 let. před naším letopočtem, zatímco v Číně se setkáváme s baňkami už před 2000 let. V průběhu doby baňky prošly mnoha úpravami. První baňkou, která se kdy vytvořila byla ze zvířecího rohu a vzduch se z ní vysával ústy. V pozdější době se vytvářely baňky buď z keramiky nebo z bambusu a podklad odkud se táhl vzduch byl vytvořen jen z jednoduché pumpičky. Dnes jsou buď baňky ze skla a vzduch vychází pomocí nahřátí nad ohněm nebo jsou plastové Baňky a jejich konec díky kterému vychází vzduch ven je z plastu.

Masáž baňkami v České republice:

Masáž Baňkami se více zviditelnila v České republice až po sametové revoluci. V Česku se o popularitu masáží pomocí baněk zasloužila Zdeňka Jelínková, která je autorkou pyramidového způsobu překládání baněk ze skla. Tahle metoda je vyučována ve všech kurzech, které se týkají ohledně masáží za pomoci baněk a vyučují se jak u nás, tak i na Slovensku. Zdeňka Jelínková je také autorkou knihy pohybový aparát s baňkami. 

Masáž baňkami a co můžete očekávat:

Masáž začíná prohřátým a masírování zad, jelikož se záda baňkují nejčastěji. Touhle masáží se uvolní zablokované svaly, které se pak více uvolní za pomocí baněk. Baňky nám také slouží na stimulaci akupunkturní a akupresurní body. Baňky nám mohou dále pomoci proti stresu a nepříjemnému napětí co se týče po fyzické tak i psychické stránce. Tenhle typ masáže je vhodný pro lidi, kteří trpí na bolest zad, mají velkou fyzickou zátěž pohybového aparátu, kloubů a svalů což je díky sedavému způsobu života nebo při neustálém sedění a práci na počítači či u jiné jednostranné zátěže. Baňky byli použity také při léčbě jako například: diabetes a migrén či různých bolestí hlavy, které někdy šli až přímo od páteře, hypertenzi, zažívacích a žlučníkových problémech anebo dokonce při nepříjemné bolestivé menstruaci.  

Kdy můžeme použít baňky:

  1. k uvolnění svalů a jejich spasmů  
  2. při fakturacích, distorzích a luxacích 
  3. detoxikace organismu 
  4. pro odstranění otoků 
  5. při odstranění otoků 
  6. rozproudění a očista lymfatického systému 
  7. ke stimulaci reflexních bodů 
  8. pro zlepšení problémů s klouby
  9. při dně 
  10. při artróze 
  11. pro zlepšení kožních problémů jako jsou například akné a celulitida
  12. pro stimulaci nervových zakončení 
  13. pro rychlý metabolismus 
  14.  zlepšení střevní peristaltiky a lepší využívání živin a trávení 
  15. při podpoře činnosti jater, ledvin, žlučníku, žaludku, slinivky, sleziny a pohlavních orgánů 

Druhy baňkování: 

  1. Masáže baňkami: tahle technika se velmi dobře hodí ke klasické masáži jako doplněk. Baňky umožní hloubkové prokrvení, kde ho nejde aplikovat ruční masáží.
  2. Suché sázení: baňky se dají na takzvané tigger pointy a využívá se jejich podkladu díky tomu na těchto nebo akupresurních bodech vyvolají bolest a uvolní celou související část, kde byly baňky použity.
  3. Krvavé sázení: dnes se tato metoda u nás už nepoužívá, dříve se často využívala hlavně ve středověku a starověku. Na místa, kde to bylo potřeba se nejdříve přiložily pijavice, které člověku sáli krev tak dlouho dokud se pijavice sami od sebe nepustili člověka. Někdy se místo pijavic udělalo to, že se člověku nařízla kůže skalpelem a na místa, která byla naříznutá se daly baňky bylo to takzvané pouštění žilou. Tahle metoda je dobrá při vysokém krevním tlaku anebo při infekcích organismu.

Kdy se baňky nepoužívají: 

  1. poruchách srážlivosti krve 
  2. postižených krevních vlásečnic 
  3. v těhotenství hlavně při prvním trimestru, je nutné se vyhýbat oblasti jater 
  4. u puchýřů, alergií, znaméncích, bradavicích a  ekzémech 
  5. u křečových žil 
  6. při otocích 
  7. u srdečních chorob
  8. při tuberkulóze  

Fotografie:

Baňky ze stránky Fabulo.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky